En Sorunsuz Teknolojilerden Yakıt Pilleri

Nobel ödülü de alan grafenden yapılan yeni yakıt pilleri, hem çevre kirliliğine neden olmuyor hem de küresel ısınmayı önlüyor. Ayrıca yakıt pilleri daha uzun ömürlü.

Bütün büyük teknoloji devlerinin peşinde olduğu çok güzel bir proje olan grafenden yapılmış yakıt pilleri, dünyamızı gelecek nesillere daha iyi bir şekilde bırakmamız için bize yardımcı olabilir. İçlerinde ülkemizin de bulunduğu birçok ülke de artık bu teknolojiyi kullanmak istiyor. Belirtmemiz gerekir ki bu teknoloji aslında yeni değil. 1965’lerden beri uzay mekiklerinde, uydularda ve denizaltılarda sürekli kullanılıyor.

Düşünün, elinizde bir adet sünger var ve bu sünger hidrojen gazı ile dolu. Şimdi bu hidrojen gazının oksijen ile kontrollü bir şekilde yakıldığını hayal edin. İşte size bolca enerji. Tabi burada bahsettiğimiz sünger, mikro boylarda ve çok daha küçük gözeneklere sahip. Norveç ve Almanya ortak bir bildiri ile 2025 ten sonra fosil yakıt kullanımını tamamen yasaklayacak. Yakıt pilleri tam da fosil yakıtların biteceği zaman ortaya çıkacak ve fosil yakıtlardan aldığı görevi başarılı bir şekilde yerine getirecek. Yani öyle umuyoruz. Ayrıca şunu da belirtelim ki yakıt pilleri birçok ülkede elektrik kesintilerine karşı jeneratörlerde kullanılıyor.

Ülkemizde Yakıt Pili

Ülkemizde yakıt pili geliştirmesini yalnızca Sabancı Üniversitesi üstleniyor ve 2023'ten sonra aktif bir şekilde kullanımına başlamayı hedefliyor. Sabancı Üniversitesinde yakıt pilleri ile en çok uğraşan öğretim görevlisi ise Doçent Doktor Selmiye Alkan Gürsel

Otomobil firmaları da bu işin sıkı takipçilerinden. Özellikle Toyota, yakıt pilli olan motor üretmek için şu ana kadar Bir Milyon Dolardan fazla yatırım yaptı. Gelecekte yakıt pillerini, kullandığımız şarjı ve bataryası olan hemen her cihazda görebileceğiz.

Aralık 24, 2016, 10:59 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak