En Küçük Transistörler

Transistör elektronik teknolojisinde her yerde kullanılıyor. Bu durumda transistör ne kadar küçük olursa o kadar işlevsel oluyor.

Bunun farkında olan ABD li bir grup araştırmacı dünyanın şu ana kadar yapılmış en küçük boyutlu Transistör ünü yaptılar. Transistör ün sadece "vana" denilen kısmı 1 nanometre yani metrenin milyarda biri büyüklüğünde. Düşünün ki saç telinizin 50 bin kat küçütüldüğünü işte 1 nanometre bu ölçekte bir büyüklük.

Araştırmacılar yaptıkları araştırmayı Science dergisinde yayımladı.

Transistörün çalışma mantığı genel olarak üç ucundan ki bunlar kaynak,gider ve vana; Elektrik akımı kaynaktan gidere doğru akar ve vana ya uygulanan voltaja göre açılıp kapanarak akışı kontrol eder. 

Peki Daha Önce Nasıldı

Daha önce araştırmacılar Transistörlerin vana kısmının kesinlikle 5 nanometrenin altına inemeyeceğini bunun imkansız olduğu düşünüyorlardı. Bu makalemizde de belirttiğimiz gibi bu düşünce çürütüldü. Araştırmacıların bu şekilde düşünmesinin nedeni ise silikondan Transistörlerin vana kısmının silikondan üretilmesi idi. Fakat daha sonra keşfedilen MoSbu soruca çözüm oldu 

Yeni transistörler henüz kullanıma başlamadı ve bu sadece bir araştırma sonucu. Ancak başarılı bir sonuç. İlerleyen tarihlerde bu başarı sürdürülebilirse daha uygun fiyata daha çok hızlı bilgisayarlara sahip olabileceğiz.

Kasım 22, 2016, 21:54 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 1 Yorum

  1. default
    Misafir 24 Kasım Perşembe 01:32
    Transistör nasıl yapıyorlar peki
1

Yorum Bırak