En Büyük Okyanuslar

Her insan güneş sistemindeki en büyük okyanusların dünyada olduğunu sanır fakat yanılıyorsunuz.

Dünya nın %70 i sularla kaplı bunu hepimiz biliyoruz. Bu istatistik ise 1.4 milyar kilometreküp su demektir. Fakat bu astronomik rakamlar bile güneş sistemimizle karşılaştırıldığında malesef en az seviyelerde kalıyor. Şöyle bir baktığımız da Jupiterin uydusu Europa dünyadan 10 kat küçük olmasına rağmen dünyadan çok daha fazla su barındırıyor. Dünyadan 3 kat küçük olan Ganymede ise ki buda Jupiter in bir uydusudur tam 20 kat daha fazla su içeriyor. 

En Büyük Okyanuslar Hakkında Bilim İnsanlarının Araştırmaları

Neredeyse bütün gezegenlerdeki araştırmalarda su yada suyun varlığın kanıtı olan herhangi birşeye rastlandı. Örneğin Satürn ün uydusu olan Dione deki araştırmalarda yüzeyin hemen altında büyük bir okyanus olduğu artık kesinleşmek üzere. Yine Satürn ün uydularından olan Titan da çok fazla olasıkla dünyanın kat ve katı daha fazla su var. Cüce gezegen olan güneş sistemimizin en küçüğü olan Plüton da bile çok miktarda su var. 

Su bildiğimiz gibi yaşamın kaynağı su olmadımı hiç bir şey olmaz buda bize yukarıda saydığımız gezegen ve uydularda büyük ihtimalle canlı yaşamı olabileceğini akıllara getiriyor.

 

Kasım 27, 2016, 14:05 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak