En Büyük Beyin Bankası

İnsan beyni günümüzde dahi bilim için tam olarak aydınlatılamamış konulardan biri olmaya devam ediyor. Her ne kadar teknoloji gelişse de insan beyni bir türlü tam manasıyla çözülemiyor.

İşte tam da bu yüzden Hardvard Beyin Dokusu Kaynağı Merkezi kuruldu. Şu an 2000 den fazla beyin örneği mevcut ve sayı giderek artıyor. Beyin örnekleri kullanılacağı amaca göre saklanıyor. Kimisi plastik tüpte, kimisi dondurularak. Beyin örneklerinin sahipleri özellikle akıl hastalarından seçiliyor. Örnek vermek gerekirse; şizofreni, çeşitli sinir bozuklukları, stres bozukluğu gibi. Beyin bankasının temel amacı bu hastalıkların temelinde yatan sebeplerin belirlenebilmesi... Ayrıca hastalıklı olmayan normal beyin örnekleri de mevcut  hastalıklı beyin örnekleri ile karşılaştırılabiliyor.

Beyinler Nereden Alınıyor ?

Öncelikle bu iş gerçekten çok zor. Ölen kişinin yakınlarından izin alınması, beynin çıkarılması, soğutucuya konulması için 24 saatleri var ve eğer 24 saat içerisinde bu işlemleri gerçekleştiremezlerse beyin bir işe yaramıyor. Ayrıca beyin dokusuna kesinlikle zarar verilmemeli.

1978 yılında açılan bu beyin bankasına bugüne kadar on binden fazla beyin giriş çıkışı yaşanmış.

Beyin çıkarıldıktan ve beyin bankasına ulaştıktan sonra ikiye bölünüyor. Bir lop DNA analizine gönderilmek üzere dilimlenip donduruluyor, diğer lop ise doku çalışması amacı ile formaline koyuluyor.

Aralık 4, 2016, 10:19 Tarihinde Yayınlandı
M.Yahya YAZAR

M.Yahya

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak