Babası için yaptı, Birincilik getirdi

Babası için yaptığı bir çalışma ile Brezilya da yapılan "Bilimsel Proje Çalışması"nda 400 çalışma arasında birinci oldu.

Elif Şentürk sadece bir lise öğrencisi ve babasıda bir doktor. Babasının yaşadığı aşı saklama konusundaki sorunlar için bir aşı saklama dolabı geliştirdi. Brezilya'da ekim ayının son  haftasında yapılan Bilimsel proje yarışmasına  21 ülkeden 400 civarında çalışmanın katıldı. Bu bilimsel çalışmanın ismi ise Mostratec Bilimsel proje  araştırmasıydı. Karşıyaka Anadolu Lisesinin 11. sınıf öğrencisi olan Şentürk, "materyal mühendisliği" dalında dünya birinciliğini kazandırdı ve ülkemizde gurur kaynağı oldu.Şentürk, yaptığı açıklamada," Babam bir doktor o, bu nedenle mesleği sırasında yaşadığı sorunlara küçük yaştan beri tanıklık ediyorum" diye belirtti. 

Şentürk adlı öğrencimiz, sağlık sektöründe kullanılan cihazların ve aletlerin sıcaklığı sabit tutma gibi bir özelliğinin bulunmamasından dolayı bu yola başladığını, aklındaki proje için ısıtma ve soğutma sisteminde çalışmakta olan ustalar ve yazılımcılarından destek aldığını söyleyerek, "Hastanelerde, kan merkezlerinde, eczanelerde kullanılan buzdolaplarında sadece soğutma sistemi olduğundan sıcaklık sabit tutulamıyor. Dolayısıyla belli bir ısıdan sonra soğutma sistemi duruyor. Sistemin tekrar çalışmaya başlaması için gereken sürede ortamdaki sıcaklık düştüğünden, 10 dereceye kadar farklılık gösterebiliyor. Bu durum hassas sıcaklık gerektiren, farklı ısı değerlerinde kullanılmaz hale gelebilen başta nakil için bekletilen organlar olmak üzere, kan, kan ürünleri, aşı, ilaç ve serumları kullanılmaz hale getirebiliyor." diye belirtti. 

Cihaz ın Amacı Hakkında

Şentürk 10 ay süren çalışmasıyla, amacına uygun bir prototip cihazı yapması tam tamına 4 bin 116 lira maliyetle tamamlayan ve bu  cihazın çalışması için ısıtma ve soğutmanın aynı anda çalışması ile ısının sabitlendiğini anlatan Şentürk, şu bilgileri de verdi: 

"İki amacı var cihazın. Isıtma ve soğutmayı dönüşümlü kullanarak sıcaklığı sabitlemek. Bu sayede kan ve ürünleri, organlar, aşı ve serumların korunması. Mesela 4 derecelik bir sıcaklık hedeflediğinde cihaz, sıcaklık 5 dereceye ulaşana kadar ısıtma sistemini çalıştırıyor. 5 derecede ısıtma kendini kesiyor, soğutma devreye gidiyor. 3 dereceye kadar soğutma çalışıyor. 3'e gelince tekrar ısıtma aktifleşiyor. 3 ila 5 arasında, 4 küsurlu bir değerle ısı sabitlenmiş oluyor. Oysa mevcut sistemlerde ısı farkı 10 dereceye çıkıyor. 

İkinci amaç da aynı cihaz üzerindeki bölmelerde farklı sıcaklık değerlerini sabitleyebilmek. Bu nedenle de prototipte 3 bölme oluşturdum. Bunların her birine farklı sıcaklık veren bir sistem kurdum. Her biri için ayrı yapılan kontrol panelinde istediğiniz sıcaklık değerini belirliyorsunuz. Tek ısıtma ve soğutma sistemi, farklı yazılımları sayesinde 3 bölmeye de farklı sıcaklık verilmesini sağlıyor. Bu bölmelerden birini soğuturken diğerini ısıtabiliyoruz. Cihazın bir bölümünde sıfırın altında 18 derece gerektiren bir maddeyi koruyabilir, aynı anda yandaki bölümde 4, diğer bölümünde ise 24 derecelik bir ortam oluşturabilirsiniz. Geliştirdiğim cihaz, hem ortam sıcaklığını sabitliyor, hem de üzerindeki farklı bölmeleri ayrı sıcaklık değerlerinde tutabiliyor."

 

Kasım 18, 2016, 08:25 Tarihinde Yayınlandı
Şaziye ŞenYAZAR

Şaziye Şen

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak