2020’lerde Uzayın Yeni Patronu Çin Olacak!

Ekonomik ve kültürel alanlarda yaptığı olağanüstü atılımla son yıllarda dünyanın ilgisini üzerine çeken Çin, uzay çalışmalarıyla da önemli başarılar elde etmeye devam ediyor.

Bu amaçla 6 ay önce başlattıkları “Yapay Uzay Ortamı” deneyini yüzde yüz başarıyla tamamladıklarını duyurdular. 

4 kişiden oluşan uzay ekibi, Şenzen kentine kurulan ve uzay koşullarıyla birebir aynı olan laboratuarda 6 ay boyunca, dünyadan tamamen izole bir şekilde yer çekimsiz ortamda hayatta kalmayı başardılar. Yetkililerce yapılan açıklamaya göre deney, yüzde yüz başarıyla tamamlandı.  370 metrekarelik laboratuarda yerçekimsiz ortamda sebze yetiştiriciliği dahi yapan ekip; domates, patates ve tahıl gibi yirminin üzerinde bitkiyi yetiştirmeyi başardı. Çalışma kapsamında, uzay koşullarında hayatta kalma koşullarının yanı sıra uzayda yaşamanın insan psikolojisi üzerindeki etkileri de araştırıldı. Ekibin aynı zamanda tek kadın üyesi de olan Doktor Tong Feizhou yaptığı açıklamada, ekibin fiziksel ve psikolojik hiçbir sorun yaşamadığını belirtti.

 Resmi makamların açıklamalarına dayanarak deneyin Çin’in uzay programına önemli bir katkı sunacağını söyleyebiliriz. Pekin yönetimi, 2022 yılında gerçek bir uzay istasyonu kurmak için çalışmalarını son sürat devam ettiriyor. Şu an uzaydaki daimi tek uzay istasyonu konumunda bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun(ISS)  2024 yılında devre dışı bırakılma ihtimali gerçekleşirse Çin, uzayın yeni patronu konumuna dönüşebilir.  Çin’in uzay hedeflerinin bu kadarla da sınırlı olmadığını belirtmek durumundayız. Uzay programında Ay’a insansız hava aracı göndermek, yine Ay’ a ilk Çinli astronotu yollamak gibi hedefler bulunan ülke, bu hedefleri hayata geçirebilirse uzayın kontrolünü ABD’ den devralabilir ve uzayın yeni patronu yakıştırmasını hak etmiş duruma gelebilir. 
 

Aralık 17, 2016, 14:21 Tarihinde Yayınlandı
Kerem TabakYAZAR

Kerem Tabak

Toplam 0 Yorum

Yorum Bırak